Hypotéky a stavební spoření

  • spolupracujeme s většinou bank a stavebních spořitelen v ČR a dokážeme pro vás nejen najít nejvhodnější produkt
  • zvýšíme vaši šanci získat hypotéku a umíme s bankou vyjednat výhodnější podmínky, než kdybyste si hypotéku zajišťovali sami
  • zbavíme vás administrativní zátěže
  • k hypotéce vám navrhneme a zabezpečíme optimální pojištění rizik
  • pohlídáme úrokové sazby vaší hypotéky a pomůžeme s její optimalizací, objeví-li se výhodnější řešení

Stavební spoření

Stavební spoření je v současné době využíváno jednak jako střednědobý spořící nástroj a pro zabezpečení financování bydlení formou překlenovacího úvěru, který lze získat před naspořením cílové částky.

V současné době je možné uzavřít stavební spoření na minimální dobu 6 let (jde o takzvanou dobu vázací). Pokud tedy 6 let spoříte, nejlépe 20 tisíc korun ročně (což je zhruba 1 700 korun každý měsíc), získáte od státu každý rok příspěvek, jehož maximální výše je 2 tisíce korun.

Získat překlenovací úvěr ze stavebního spoření je možné už po dvou letech spoření a dosažení alespoň 40 procent cílové částky. Jelikož u stavebního spoření k poskytnutému úvěru obvykle postačí obyčejné ručení, překlenovacím úvěrem je možné doplnit chybějící zdroje k získání hypotéky za výhodných podmínek. To umožňuje řešení bytové otázky i v situaci, kdy nemáte naspořeny žádné prostředky. Jeho nevýhodou je, že nejdříve splácíte úroky z celé cílové částky a úvěr se vlastně nesnižuje.

Řádný úvěr po ukončení stavebního spoření je v současné době vzhledem k výhodným úrokům hypoték využíván minimálně. Nejpřijatelnější podmínky úvěru budete mít, pokud nepřesáhne půl milionu korun. Pro vyšší částky je nyní hypotéka po všech stránkách výhodnější. Takže třeba na rekonstrukci koupelny se úvěr ze stavebka hodí určitě lépe než podstatně dražší spotřebitelský úvěr, ale na koupi bytu lze spíš doporučit hypotéku. A také je důležité pamatovat na to, že spořitelna bude chtít vidět doklady o tom, na co byly peníze z úvěru použity.

I když se stavební spoření stalo oblíbeným nástrojem pro střednědobé zhodnocování úspor, lze předpokládat, že v budoucnu bude čerpání státního příspěvku vázáno na bytové účely. Nevýhodou stavebního spoření jako nástroje zhodnocování úspor je, že optimální nastavení plateb na čerpání maximálního příspěvku u nízkopříjmových rodin odčerpává z rodinného rozpočtu příliš velkou částku, což se může negativně projevit v nedostatečném pojištění nebo investování pro zabezpečení dlouhodobých cílů.

Stavební spoření má – ostatně jako všechno – své výhody a nevýhody. Pokud je vypovíte dříve, přijdete o státní podporu. Ale třeba zase úvěr ze stavebního spoření je možné kdykoliv zcela splatit nebo posílat mimořádné splátky bez jakýchkoli sankcí.